Achaltekinský kůň
Achaltekinský kůň (Achal-Teke) je velmi skromné, odolné a vytrvalé pouštní plemeno plnokrevného koně staré nejméně 3000 let. Pochází z Turkménie (Asie).
Původ a historie
Achaltekinský kůň je znám nejméně tři tisíce let a podle některých odborníků je nejstarším čistokrevným plemenem na světě. Středověcí kočovníci ve středoasijském Turkmenistánu pečovali o tyto tvrdé a vytrvalé koně jako o poklad a jednali s nimi jako se členy rodiny. Toto plemeno výborně snášelo i tvrdé pouštní podmínky, nedostatek krmiva a extrémní výkyvy počasí. V roce 1881 se Turkmenistán stal součástí Ruské říše a achaltekinští koně byli nadále chováni v Rusku. Jméno plemene je odvozeno od turkmenského kmene Teke, který žil nedaleko achalské oázy. V současné době je achaltekinský kůň znám jako vynikající sportovní kůň.
Využití
Využití achaltekince je široké - od dostihů přes vytrvalostní ježdění až po parkury a drezuru. Je to kůň, který potřebuje svého jezdce a není vhodný do jízdáren, což je možná příčinou toho, že mnohá literatura o něm tvrdí, že je neovladatelný.
Vzhled
Oko mandlového tvaru. Jemná srst s kovově zlatým leskem. Zbarvení může být hnědé, šedé, černé, plavé, kaštanové nebo zlaté. Plavný hladký chod. Malá ušlechtilá hlava. Dlouhý, tenký, vysoko nesený krk. Vysoký kohoutek. Hluboký, úzký hrudní koš. Hluboký, úzký hrudní koš. Dlouhý, úzký, štíhlý trup, atletická stavba těla. Svalnaté nohy. Výška 150-162 centimetrů.
Charakteristika plemene
Je to štíhlý kůň vysoký asi 154 cm (klisny 152 cm), obvod hrudi měří 167 cm, obvod holeně 18,9 cm. Má nápadně vysoko nasazený krk. Je velice odolný vůči horku a vytrvalý. mívá dlouhý hřbet i krk, plošší hrudní koš, méně klenutá žebra, velmi tenkou kůži a jemnou srst. Zbarvení může být hnědé, ryzé, plavé nebo palomino, mělo by mít zlatavý nádech, vyskytují se bělouši, vraníci i cremella. Všechny chody jsou plavné. Jeho cval je unikátní mezi ostatními plemeny, je plynulý, bez otřesů a houpání. Turkmeni je krmí stravou bohatou na bílkoviny, např. vojtěškou, hrudkami ovčího tuku.